Stanovy

 Schválená Valným zhromaždením 16. mája 2019

                                                    STANOVY

URBÁRSKEHO POZEMKOV0HO SPOLOČENSTVA JABLONOV


Názov pozemkového spoločenstva : Urbárske pozemkové spoločenstvo Jablonov

(ďalej len "spoločenstvo")

Sídlo pozemkového spoločenstva : 053 03 Jablonov č. 277

IČO: 42227623

Základné ustanovenia

Stanovy Urbárskeho pozemkového spoločenstva Jablonov sú vypracované v súlade so zákonom č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách a zákona č. 110/2018. Z.z. (ďalej len "zákon"), doplňujú a upresňujú Zmluvu o pozemkovom spoločenstve vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti - Urbárskeho pozemkového spoločenstva Jablonov (ďalej len "zmluva") schválenú na Valnom zhromaždení dňa 16.05.2019.

Spoločenstvo je spoločenstvom vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti podľa § 2 ods. 1 písm. c) zákona.

Článok I
Predmet spoluvlastníctva

Predmetom spoluvlastníctva sú pozemky uvedené na listoch vlastníctva, ktoré sú aktualizované priebežne na katastrálnom portáli. Jedná sa o spoločenstvo vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti.

Článok II
Hospodárenie spoločenstva

1. Cieľom činnosti spoločenstva je racionálne hospodáriť na nehnuteľnostiach, lesoch a pasienkoch a obstarávať spoločné veci vyplývajúce zo spoluvlastníctva. Táto činnosť nesmie byť v rozpore s právnymi predpismi a záujmami spoločenstva.

2. Majetkom spoločenstva je súhrn majetkových hodnôt, ktoré spoločenstvo vlastní a ktoré sú určené na plnenie úloh spoločenstva, slúžia mu a vznikli v súvislosti s užívaním a hospodárením na spoločnej nehnuteľnosti.

Základný majetok pozemkového spoločenstva tvoria poľnohospodárske a lesné pozemky, vrátane lesného porastu, trvalých trávnych porastov a ostatných plôch v katastrálnom území Jablonov, ktoré sú vedené na Katastrálnom úrade v Levoči.

Do majetku spoločenstva patria aj finančné aktíva a pasíva a finančná hotovosť na účtoch a v pokladni. Všetky hodnoty, s ktorými spoločenstvo hospodári, musia byť riadne zaúčtované v súlade s právnymi predpismi.

3. Spoločenstvo je samostatná hospodárska jednotka s vlastnou účtovnou evidenciou a bežným účtom založeným v peňažnom ústave.

4. Spoločenstvo vedie predpísané účtovníctvo a inú evidenciu ostatných dokladov v súlade s platnými právnymi predpismi.

5. Spoločenstvo vytvára sústavu informácií predpísanými predpismi a poskytuje údaje o svojej činnosti orgánom ustanoveným právnymi predpismi.

6. Hlavným zdrojom finančných prostriedkov sú príjmy z ťažby a predaja drevnej hmoty a prenájmu. Náklady hradí z príjmov získaných z vlastnej hospodárskej činnosti.

7. Nárok na prerozdelenie zisku pre člena spoločenstva vyplýva z jeho vlastníckych podielov na spoločnej nehnuteľnosti prepočítaných na áre a vynásobených schváleným výnosom (€/ár). Takto vypočítaný podiel zo zisku sa matematicky zaokrúhli na desiatky centov.

8. Podiely zo zisku, ktoré neboli prevzaté podielnikmi do štyroch rokov od schválenia ich vyplácania zhromaždením, sa stávajú príjmom spoločenstva. Spoločenstvo uhrádza podielnikom ich podiely zo zisku nasledovnými spôsobmi: výplatou v hotovosti, bezhotovostným prevodom na účet v peňažnom ústave alebo poštovou poukážkou. Na vyplatenie bezhotovostným prevodom je potrebná predchádzajúca písomná žiadosť podielnika. Podiely uhrádzané prostredníctvom poštovej poukážky budú zasielané na náklady podielnika. Ostatné spôsoby úhrady budú realizované na náklady spoločenstva.

9. Spoločenstvo môže vytvárať rezervný fond. Rezervný fond spoločenstva slúži na krytie strát alebo na opatrenia, ktoré majú prekonať nepriaznivý priebeh hospodárenia spoločenstva. Tento fond spoločenstvo vytvára v rozsahu a za podmienok určených všeobecne platnými právnym predpisom a týmito Stanovami. O použití rezervného fondu rozhoduje zhromaždenia na návrh výboru.

10. Členovia spoločenstva ručia za záväzky spoločenstva podľa veľkosti svojich podielov spoločnej nehnuteľnosti a podľa veľkosti svojich podielov na spoločnom majetku.

Článok III

Členstvo v spoločenstve, práva a povinnosti členov spoločenstva

1. Členmi spoločenstva sú všetci vlastníci spoločnej nehnuteľnosti. Členmi spoločenstva môžu byť fyzické a právnické osoby. Členstvo v spoločenstve za trvania spoločenstva vzniká a zaniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti. Nadobúdateľ podielu je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve.

2. Základným právom každého člena spoločenstva je právo voliť a byť volený do orgánov spoločenstva a právo na podiel na majetku a zisku spoločenstva, podľa veľkosti svojho podielu k spoločnej nehnuteľnosti.

3. Základnou povinnosťou každého člena spoločenstva je vykonávať činnosť na dosiahnutie účelu spoločenstva a zdržiavať sa konania, ktoré by tomuto účelu odporovalo.

4. Ručiť za záväzky spoločenstva a podieľať sa na likvidácii straty vo výške svojho podielu na spoločnej nehnuteľnosti.

5. Dodržiavať zmluvu, stanovy spoločenstva a plniť uznesenia orgánov spoločenstva.

6. Fond pri rozhodovaní valného zhromaždenia spoločenstva /ďalej len "zhromaždenie"/ vykonáva práva člena spoločenstva, ktorého podiel spoločnej nehnuteľnosti spravuje alebo s ktorým nakladá podľa § 10 ods 1 a 2 zákona, len ak zhromaždenie rozhoduje podľa § 14 ods. 7 a), b), d), e), i) a j) zákona.

7. Spoločenstvo je v prípade udelenia súhlasu zo strany zhromaždenia, a to nadpolovičnou väčšinou hlasov členov spoločenstva, ktorých podiely na spoločnej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá fond podľa § 10 ods. 1 a 2 zákona oprávnené rozhodovať o veciach týkajúcich sa poľovníctva, najmä podanie žiadosti o uznanie, resp. zmenu poľovného revíru (zvernice, bažantnice) a na zastupovanie členov spoločenstva v konaní o uznaní alebo zmene poľovného revíru (zvernice, bažantnice), prípravu a zvolanie zhromaždenia vlastníkov poľovných pozemkov, zastupovanie členov spoločenstva na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov a hlasovaní o podaní žiadosti o uznanie, resp. zmenu poľovného revíru (zvernice, bažantnice), zastupovanie členov spoločenstva pri voľbe splnomocnencov zastupujúcich vlastníkov poľovných pozemkov vo veci užívania poľovného revíru (zvernice, bažantnice), zastupovanie členov spoločenstva pri rozhodovaní o užívaní poľovného revíru (zvernice, bažantnice), zastupovanie členov spoločenstva vo všetkých právnych úkonoch užívania poľovného revíru (zvernice, bažantnice), ktorého súčasťou sú poľovné pozemky v správe spoločenstva, a to výlučne vo vzťahu k spoločnej nehnuteľnosti v správe spoločenstva.

Spoločenstvo je za účelom naplnenia zmyslu tohto ustanovenia oprávnené poveriť písomným poverením (plnomocenstvom) konkrétnu osobu a určiť mu rozsah oprávnení.

8. Spoločenstvo vedie zoznam nehnuteľnosti. Do zoznamu nehnuteľností sa zapisuje katastrálne územie, čísla listov vlastníctva alebo iných listín, na ktorých je v katastri nehnuteľností zapísaná spoločná nehnuteľnosť alebo spoločne obhospodarované nehnuteľnosti, parcelné čísla, druh a výmera pozemkov patriacich do spoločnej nehnuteľnosti alebo spoločne obhospodarovaných nehnuteľnosti.

9. Spoločenstvo vedie zoznam svojich členov. Do zoznamu členov sa zapisuje meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia fyzickej osoby, názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, pomer účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve, dátum vzniku členstva v spoločenstve, právny predchodca člena spoločenstva a dátum zápisu do zoznamu členov. Do zoznamu členov možno zapisovať aj právny dôvod vzniku členstva a spôsob vyplatenia podielu na zisku a majetku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva.

10. Člen spoločenstva, fond a správca majú právo nahliadnuť do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností, žiadať o výpisy z nich a robiť si z nich výpisy. Orgán spoločenstva, ktorý vedie zoznam členov a zoznam nehnuteľností, je povinný:

a) umožniť každému, kto osvedčí právny záujem, nahliadnuť do zoznamu členov a zoznamu nehnuteľností,

b) vydať členovi spoločenstva, ktorý o to písomne požiada, potvrdenie o členstve v spoločenstve a výpis zo zoznamu členov a zo zoznamu nehnuteľností.

11. Členovia spoločenstva, fond a správca sú povinní všetky zmeny evidovaných skutočností nahlásiť spoločenstvu do dvoch mesiacov odo dňa ich vzniku. Spoločenstvo je povinné zapísať do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností zmeny evidovaných skutočností do piatich dní odo dňa ich nahlásenia.

12. Pomer účasti členov spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve je vyjadrený podielmi na spoločnej nehnuteľnosti. Ak je spoločná nehnuteľnosť zapísaná v katastri nehnuteľností na viacerých listoch vlastníctva a pomer účasti členov spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve nemožno určiť podľa predchádzajúcej vety, možno ho určiť dohodou členov spoločenstva alebo rozhodnutím zhromaždenia.

13. Ak tretia osoba tvrdí, že je spoluvlastníkom spoločnej nehnuteľnosti a toto právo nemôže hodnoverne preukázať príslušnou listinou alebo iným spôsobom, spoločenstvo odkáže túto tretiu osobu na konanie pred príslušným súdom.

Na práva a povinnosti členov spoločenstva sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka ak, zákon o pozemkových spoločenstvách neustanovuje inak.

Článok IV

Orgány spoločenstva

1. Orgánmi spoločenstva sú :

a) zhromaždenie,

b) výbor,

c) dozorná rada.

2. Do orgánov spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) môžu byť volení členovia spoločenstva, ktorí sú členmi spoločenstva. Členom dozornej rady môže byť aj fyzická osoba, ktorá nie je členom spoločenstva.

Členom výboru spoločenstva, dozornej rady môže byť iba fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je spôsobilá na právne úkony. Členstvo v orgánoch spoločenstva podľa odseku 1 písm. b) a c) zaniká uplynutím funkčného obdobia orgánu spoločenstva, odvolaním, smrťou fyzickej osoby, zánikom právnickej osoby alebo písomným oznámením o vzdaní sa členstva.

3. Volebné obdobie orgánov spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) je stanovené touto zmluvou na obdobie 4 rokov. Funkčné obdobie orgánu spoločenstva podľa odseku 1 písm. b) a c) sa začína najskôr v deň nasledujúci po zvolení orgánu spoločenstva; stanovy alebo zhromaždenie môže určiť neskorší deň začiatku funkčného obdobia. Dĺžka funkčného obdobia orgánu spoločenstva podľa odseku 1 písm. b) a c) nesmie presiahnuť dĺžku jeho volebného obdobia. Ak na uvoľnené miesto v orgáne spoločenstva nastupuje náhradník alebo je zvolený nový člen orgánu spoločenstva, jeho funkčné obdobie trvá do konca funkčného obdobia orgánu spoločenstva.

4. Členovi orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) možno priznať za výkon jeho funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie.

Článok V

Zhromaždenie

1. Najvyšším orgánom spoločenstva je zhromaždenie. Zhromaždenie sa skladá zo všetkých členov spoločenstva.

2. Zasadnutie zhromaždenia zvoláva výbor spoločenstva najmenej raz za rok.

Organizačne zabezpečenie Valného zhromaždenia:

Výbor je povinný pozvať na zasadnutie zhromaždenia najmenej 30 dní pred termínom zasadnutia zhromaždenia všetkých členov spoločenstva a fond, ak fond spravuje podiely na spoločnej nehnuteľnosti alebo s nimi nakladá. Výbor najmenej 25 dní pred termínom zasadnutia zhromaždenia uverejní oznámenie o zasadnutí zhromaždenia na svojom webovom sídle spoločenstva https://upsjablonov.webnode.sk . V pozvánke na zasadnutie zhromaždenia a v oznámení o zasadnutí zhromaždenia výbor uvedie názov a sídlo spoločenstva, miesto, dátum a hodinu zasadnutia zhromaždenia, údaj, či ide o čiastkovú schôdzu alebo mimoriadne zasadnutie zhromaždenia, program zasadnutia zhromaždenia a poučenie o možnosti zúčastniť sa zasadnutia prostredníctvom zástupcu na základe splnomocnenia. Ak vlastník podielu na spoločnej nehnuteľnosti ponúka svoj podiel podľa § 9 ods. 8 zákona alebo ak fond prevádza podiel vo vlastníctve štátu podľa § 11 ods. 2 zákona, výbor to uvedie v programe zasadnutia zhromaždenia.

Priebeh rokovania zhromaždenia organizačne zabezpečuje výbor spoločenstva v súčinnosti dozornej rady.

Výbor spoločenstva súčasne so zoznamom spoločenstva (prezenčná listina) zabezpečí pre každého člena spoločenstva hlasovací lístok, na ktorom bude výrazne vyznačený počet jeho hlasov. Tieto lístky nesmú byť prepisované a ani nijakým spôsobom upravované. Člen spoločenstva hlasuje na zhromaždení prostredníctvom hlasovacieho lístka, na ktorom je vyznačený počet jeho hlasov.

3. Výbor je povinný zvolať zasadnutie zhromaždenia, ak ho o to písomne požiadajú členovia spoločenstva, ktorých hlasy predstavujú aspoň štvrtinu hlasov členov spoločenstva, v termíne, ktorý navrhnú členovia spoločenstva. Ak výbor nezvolá zasadnutie zhromaždenia, alebo ak ho zvolá v inom termíne, na ktorom sa nedohodol s členmi spoločenstva, ktorí ho o zvolanie zasadnutia zhromaždenia požiadali, zasadnutie zhromaždenia zvolá splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada. Splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada má práva a povinnosti výboru podľa ods. 2 tohto článku.

4. Do pôsobnosti zhromaždenia patrí

a) schvaľovať zmluvu o spoločenstve a jej zmeny okrem zmien v zozname členov a v zozname nehnuteľnosti,

b) schvaľovať stanovy a ich zmeny,

c) voliť a odvolávať členov a náhradníkov členov orgánov spoločenstva uvedených v § 13 ods. 1. pís. b) až d) zákona,

d) rozhodovať o oddelení časti spoločnej nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 2 zákona,

e) rozhodovať o poverení spoločenstva konať vo veci nadobudnutia vlastníctva podielu

na spoločnej nehnuteľnosti podľa § 9 ods. 10 zákona,

f) rozhodovať o hospodárení spoločenstva, spôsobe užívania spoločnej nehnuteľnosti

a spoločne obhospodarovaných nehnuteľností a nakladaní s majetkom spoločenstva,

g) schvaľovať účtovnú závierku,

h) rozhodovať o rozdelení zisku a majetku spoločenstva určenom na rozdelenie medzi

členov spoločenstva a spôsobe úhrady straty,

i) rozhodovať o vstupe a podmienkach vstupu spoločenstva do obchodnej spoločnosti

alebo do družstva,

j) rozhodovať o zrušení spoločenstva,

k) rozhodovať o ďalších záležitostiach spoločenstva, ak rozhodovanie o nich nie je

zverené iným orgánom spoločenstva.

l) schvaľovať odmenu členom výboru a dozornej rady

5. Každý člen spoločenstva má pri rozhodovaní o právach a povinnostiach taký počet hlasov, aký mu patrí podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností.

6. Zhromaždenie rozhoduje podľa ods. 4písm. a), b), i) a j) nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov spoločenstva. O veciach podľaods. 4písm. c), f), g), h), k) a l) zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov členov spoločenstva, ktorých podiely na spoločnej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá fond podľa § 10 ods. 1 a 2 zákona a ktorých podiely na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá správca. O veciach podľaods. 4písm. d) a e) rozhodujú len vlastníci spoločnej nehnuteľnosti nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov. Prehlasovaní členovia spoločenstva majú právo obrátiť sa na súd, aby rozhodol o neplatnosti rozhodnutia zhromaždenia.

7. Hlas člena spoločenstva, ktorý nie je známy a ktorého podiel nespravuje a s ktorým nenakladá fond ani správca, sa pri rozhodovaní zhromaždenia nezohľadňuje.

8. Zhromaždenie môže zasadať formou čiastkových schôdzí, ak o tom rozhodne výbor, pričom čiastkové schôdze sú súčasťou jedného zasadnutia zhromaždenia. Program čiastkových schôdzí musí byť rovnaký. Každý člen spoločenstva môže hlasovať len na jednej z čiastkových schôdzí. Pri rozhodovaní sa sčítavajú hlasy odovzdané na všetkých čiastkových schôdzach. Na zvolávanie čiastkovej schôdze sa primerane vzťahuje ods. 2 tohto článku.

9. Výbor môže zvolať mimoriadne zasadnutie zhromaždenia, ak sa hlasovania na zhromaždení nezúčastnia členovia spoločenstva, ktorí disponujú nadpolovičnou väčšinou hlasov podľa ods. 6. Na mimoriadnom zasadnutí zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných členov spoločenstva. Zhromaždenie nemôže na mimoriadnom zasadnutí rozhodovať o veciach podľa ods. 4, písm. a), b), d), e), i) a j).

10. Výbor je povinný informovať úrad o zasadnutí zhromaždenia do 30 dní odo dňa jeho konania.

Článok VI

Výbor

1. Výbor je výkonným a štatutárnym orgánom spoločenstva. Riadi činnosť spoločenstva a rozhoduje o všetkých záležitostiach, o ktorých to ustanovuje zákon, zmluva o spoločenstve, alebo o ktorých tak rozhodne zhromaždenie, ak nie sú zverené zákonom iným orgánom spoločenstva. Prejednáva a schvaľuje činnosť spoločenstva, najmä v hospodárskej oblasti, vypracováva stratégiu činnosti spoločenstva, ekonomiku činnosti, návrhy na delenie drevnej hmoty, uzatvára a prijíma osoby do pracovného pomeru, všetko v súlade s platnými právnymi predpismi a rozhodnutím zhromaždenia.

2. Výbor koná za členov spoločenstva okrem členov spoločenstva uvedených v § 10 ods. 1 a ods. 2 zákona pred súdmi a orgánmi verejnej správy vo veciach podnikania na spoločnej nehnuteľnosti alebo na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach, alebo ich môže zastupovať vo veciach nadobúdania vlastníctva k sporným nehnuteľnostiam, ktoré sa majú stať súčasťou spoločnej nehnuteľnosti.

3. Výbor má päť členov - predsedu, štyroch členov a jedného náhradníka. Členov výboru a náhradníka volí zhromaždenie na obdobie 4 rokov. Funkčné obdobie náhradníka trvá do konca funkčného obdobia aktuálneho výboru. Opätovná voľba je možná. Rokovanie výboru organizuje a riadi predseda spoločenstva. Predsedu spoločenstva volí výbor zo svojich členov. Výbor si na svojom prvom zasadnutí po zvolení zhromaždením spomedzi zvolených členov v lehote do jedného týždňa zvoli svojho predsedu, a to spôsobom, ktorý si dohodne na zasadnutí výboru pre účely voľby predsedu. Ďalej výbor si na svojom prvom zasadnutí po zvolení zhromaždením spomedzi zvolených členov zvoli ďalšie funkcie potrebné pre zabezpečenie činnosti spoločenstva.

4. Výbor zodpovedá za svoju činnosť zhromaždeniu. Za výbor koná navonok predseda spoločenstva. Ak je na právny úkon, ktorý robí výbor, predpísaná písomná forma, je potrebný podpis predsedu a aspoň jedného ďalšieho člena výboru.

5. Predsedu spoločenstva v čase jeho neprítomnosti zastupuje poverený člen výboru zapísaný v registri.

6. Predsedovi a členom výboru možno priznať za výkon jeho funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie.

7. Predkladá valnému zhromaždeniu na schválenie, najmä:

a) návrh plánu hospodárenia a lesnej činnosti,

b) výročnú správu a správu o stave majetku spoločenstva,

c) účtovnú uzávierku a návrh na rozdelenie zisku alebo spôsobu úhrady straty.

d) návrh na určenie výšky výplaty podielov na zisku,

e) návrh na tvorbu fondov,

f) návrh na zmenu stanov a zmluvy spoločenstva,

g) návrh na zrušenie spoločenstva a zmenu jeho právnej formy,

h) iné návrhy na základe vlastných podnetov, podnetov dozornej rady resp. spolupodielnikov.

8. Ak sa člen výboru spoločenstva vzdá funkcie, alebo výkon funkcie zanikne smrťou alebo sa skončí inak, na uvoľnené miesto nastupuje náhradník, ktorý bol zvolený valným zhromaždením. Funkčné obdobie nového člena výboru končí spolu s funkčným obdobím ostatných členov výboru. Vzdanie sa funkcie je účinné dňom doručenia písomného oznámenia o odstúpení z funkcie výboru spoločenstva. Ak sa vzdá funkcie na zasadnutí zhromaždenia je vzdanie sa funkcie účinné okamžite.

9. Zasadnutie výboru spoločenstva zvoláva a vedie predseda, alebo v jeho neprítomnosti poverený člen spoločenstva. Výbor zasadá podľa potreby, najmenej raz štvrťročne a je uznášania schopný, ak sa pracovného rokovania zúčastňuje nadpolovičná väčšina jeho členov. Rozhodnutie výboru spoločenstva je prijaté, ak zaň hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých členov výboru spoločenstva. V prípade rovnosti hlasov je rozhodujúci hlas predsedu výboru spoločenstva.

Zo zasadnutia výboru sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať:

a) označenie výboru, dátum, miesto a čas rokovania,

b) mena prítomných členov výboru a ostatných zúčastnených osôb,

c) priebeh rokovania výboru.

10. Výbor vedie zoznam nehnuteľnosti. Do zoznamu nehnuteľností sa zapisuje katastrálne územie, čísla listov vlastníctva alebo iných listín, na ktorých je v katastri nehnuteľností zapísaná spoločná nehnuteľnosť alebo spoločne obhospodarované nehnuteľnosti, parcelné čísla, druh a výmera pozemkov patriacich do spoločnej nehnuteľnosti alebo spoločne obhospodarovaných nehnuteľnosti.

11. Výbor spoločenstva vedie zoznam svojich členov do ktorého sa zapisuje meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia fyzickej osoby, názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, pomer účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností, dátum a právny dôvod vzniku členstva v spoločenstve a dátum zápisu do zoznamu.

Do zoznamu sa zapisujú všetky zmeny evidovaných skutočností vrátanie zmien v členstve spoločenstva. Členovia spoločenstva a fond sú povinní všetky zmeny evidovaných skutočností nahlásiť spoločenstvu do dvoch mesiacov odo dňa ich vzniku. Výbor spoločenstva je povinný zapísať do zoznamu zmeny evidovaných skutočností do piatich dní odo dňa ich nahlásenia. Výbor aktualizuje zoznam členov 2 x ročne a to k 01.01. a 01.07. daného roka. Aktualizáciu členov spoločenstva výbor vykoná aj pred uskutočnením každého zhromaždenia pre presné zistenie hlasov.

Článok VII

Dozorná rada

1. Dozorná rada je oprávnená kontrolovať všetku činnosť spoločenstva a prerokúvať sťažnosti jeho členov. Dozorná rada zodpovedá za výkon svojej činnosti zhromaždeniu. V prípade zistenia záväzného porušenia povinnosti členmi výboru spoločenstva, závažných nedostatkov v hospodárení spoločenstva, dozorná rada je povinná zvolať mimoriadne zhromaždenie. Pre spôsob zvolania zhromaždenia primerane platia ustanovenia §14 ods.l zákona.

2. Dozorná rada má troch členov a jedného náhradníka. Členov a náhradníka dozornej rady volí zhromaždenie na obdobie 4 rokov. Funkčné obdobie náhradníka trvá do konca funkčného obdobia aktuálneho výboru. Opätovná voľba je možná. Člen dozornej rady nesmie byť zároveň členom výboru spoločenstva, ekonómom spoločenstva alebo osobou oprávnenou konať v mene výboru spoločenstva alebo v mene spoločenstva.

Počet členov dozornej rady, ktorí nie sú členmi spoločenstva, musí byť menší ako počet členov dozornej rady, ktorí sú členmi spoločenstva.

Na čele dozornej rady stojí predseda dozornej rady. Dozorná rada si na svojom prvom zasadnutí po zvolení Valným zhromaždením spomedzi zvolených členov v lehote do jedného týždňa zvoli svojho predsedu, a to spôsobom, ktorý si dohodne na zasadnutí dozornej rady pre účely voľby predsedu. Rozhodnutie dozornej rady je prijaté, ak zaň hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých členov dozornej rady. V prípade rovnosti hlasov je rozhodujúci hlas predsedu dozornej rady.

3. Ak sa člen dozornej rady spoločenstva vzdá funkcie, alebo výkon funkcie zanikne smrťou alebo sa skončí inak, na uvoľnené miesto nastupuje náhradník, ktorý bol zvolený valným zhromaždením. Funkčné obdobie nového člena dozornej rady končí spolu s funkčným obdobím ostatných členov dozornej rady. Vzdanie sa funkcie je účinné dňom doručenia písomného oznámenia o odstúpení z funkcie výboru spoločenstva. Ak sa vzdá funkcie na zasadnutí zhromaždenia je vzdanie sa funkcie účinné okamžite.

4. Dozornú radu zvoláva jej predseda podľa potreby minimálne 2 krát ročne.

Zo zasadnutia dozornej rady sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať:

a) označenie dozornej rady, dátum, miesto a čas rokovania,

b) mena prítomných členov dozornej rady a ostatných zúčastnených osôb,

c) priebeh rokovania dozornej rady.

5. Dozorná rada overuje postupy vo veciach spoločenstva a je oprávnená kedykoľvek nahliadnuť do účtovných dokladov, všetkých spisov, záznamov týkajúcich sa spoločenstva a zisťovať reálny a vykazovaný stav spoločenstva. Pritom kontroluje a zhromaždeniu predkladá závery a odporúčania týkajúce sa najmä:

a) plnenia úloh uložených zhromaždením výboru spoločenstva,

b) dodržiavania stanov spoločenstva a právnych predpisov v činnosti spoločenstva,

c) hospodárskej a finančnej činností spoločenstva, účtovníctva, dokladov, účtov a finančnej disciplíny, stavu majetku spoločenstva, jeho záväzkov a pohľadávok.

6. Každú sťažnosť člena pozemkového spoločenstva eviduje v samostatnej evidencii. Pri požiadaní o písomnú odpoveď na sťažnosť, musí sťažovateľovi písomne odpovedať do 30 dní od obdržania sťažnosti s uvedením opatrení, ktoré pre prešetrenie sťažnosti prijala. Do 60 dní musí sťažovateľa informovať o vykonaní prijatých opatrení. V prípade zistenia stavu, ktorý by odporoval Zmluve o premene spoločenstva, Stanovám a právnym predpisom, musí informovať sťažovateľa v rovnakom termíne aj o opatreniach vykonaných na odstránenie tohto stavu.

7. Predseda dozornej rady ma právo zúčastňovať sa na zasadnutiach výboru s hlasom poradným.

8. Predsedovi a členom dozornej rady možno priznať za výkon ich funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie.

Článok VIII

Vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti

1. Členmi spoločenstva sú všetci vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti. Pri rozhodovaní zhromaždenia fond vykonáva práva člena spoločenstva, ktorého podiel spoločnej nehnuteľnosti spravuje alebo s ktorým nakladá podľa § 10 ods. 1 a ods. 2 zákona, len ak zhromaždenie rozhoduje podľa Čl. V. ods. 4 písm. a), b), d), e), i) a j) týchto stanov.

2. Členstvo v spoločenstve za trvania spoločenstva vzniká a zaniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti. Pri prevode a prechode podielu na spoločnej nehnuteľnosti nesmie vzniknúť spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehnuteľnosti, ktorému zodpovedá výmera menšia ako 2 000 m2; zlúčením podielov môže vzniknúť podiel, ktorému zodpovedá výmera menšia než 2 000 m2.

3. Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a dňom vstupu do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu pristupuje aj k zmluve o spoločenstve.

4. Pomer účasti členov spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve je vyjadrený podielmi na spoločnej nehnuteľnosti.

5. Ak je spoločná nehnuteľnosť zapísaná v katastri nehnuteľností na viacerých listoch vlastníctva a pomer účasti členov spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve nemožno určiť podľa ods. 4, možno ho určiť dohodou členov spoločenstva alebo rozhodnutím zhromaždenia.

6. Ak nemožno preukázať veľkosť podielov vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti v spoločenstve podľa § 2 ods. 1, písm. a) zákona považujú sa ich podiely za rovnaké.[1])

7. Na prevod podielu na spoločnej nehnuteľnosti medzi spoluvlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve /§140 Občianskeho zákonníka/ ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2 zákona. Ak vlastník podielu na spoločnej nehnuteľnosti prevádza spoluvlastnícky podiel na tretiu osobu, je povinný ho ponúknuť ostatným vlastníkom podielov na spoločnej nehnuteľnosti; podiel možno ponúknuť prostredníctvom výboru. Ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov alebo v ich mene spoločenstvo podľa odseku 9, možno ho previesť tretej osobe.

8. Prevod alebo prechod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch patriacich do spoločnej nehnuteľnosti je zakázaný.

9. Ak výbor v mene spoluvlastníkov spoločnej nehnuteľnosti uzatvorí zmluvu o prevode vlastníctva podielu na spoločnej nehnuteľnosti, nadobúdateľom podielu sa stávajú všetci vlastníci spoločnej nehnuteľnosti pomerne podľa veľkosti podielov a cenu platí spoločenstvo.

Prevod alebo prechod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti alebo k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti na spoločenstvo je zakázaný, ak by podiel spoločenstva na spoločnej nehnuteľnosti alebo na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti presiahol 49 %.

10. Zmluvu o prevode vlastníctva k oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti možno za rovnakých podmienok uzavrieť so všetkými vlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti aj jednotlivo na viacerých listinách; tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitného predpisu /zákon NR SR č. 162/1995 Z.z o katastri nehnuteľnosti a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov/.

11. Výnos z predaja oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti je príjmom vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti, ktorí pristúpili k zmluve o prevode vlastníctva k oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti. Na nakladanie s podielmi na oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti, ktoré spravuje alebo s nimi nakladá fond, sa vzťahuje osobitný predpis /zákon NR SR č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení neskorších predpisov/.

12. Odseky 10 a 11 sa primerane vzťahujú aj na zriadenie vecného bremena zmluvou a na obmedzenie vlastníckeho práva vyvlastnením.

13. Vlastníci spoločnej nehnuteľnosti môžu spoločnú nehnuteľnosť alebo jej časť prenajať.

14. Na práva a povinnosti vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti a vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľnosti sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak § 8 ods. 1, § 9 ods.1 až 3 a 7 až § 12, §10 ods. 4 a § 15 ods. 2 až 5 zákona neustanovujú inak.

Článok IX

Fond

1. Fond spravuje podiely spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu.

2. Fond nakladá s podielmi spoločnej nehnuteľnosti: a) nezistených vlastníkov alebo ktorých vlastnícke právo nie je evidované v katastri nehnuteľnosti, b) ku ktorým nebolo vlastnícke právo preukázané.

3. Fond vykonáva práva člena spoločenstva, len ak zhromaždenie rozhoduje podľa Čl. V. ods. 4, písm. a), b), d), e), i) a j) týchto stanov.

4. Vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti majú k podielom spoločnej nehnuteľnosti, ktoré fond spravuje podľa ods. 1 tohto článku predkupné právo. Ak žiaden z vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti neprejaví v určenej lehote záujem o kúpu podielov spoločnej nehnuteľnosti, fond môže vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž.

5. Fond v konaní pred súdom, alebo pred orgánom verejnej správy koná v mene vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti podľa ods.1 a ods. 2 tohto článku vo veciach podielov spoločnej nehnuteľnosti, a to aj vtedy, ak vlastnícke právo týchto vlastníkov je sporné.

Článok X

Zrušenie a zánik spoločenstva

1. Spoločenstvo sa zrušuje:

a) znížením počtu členov spoločenstva na menej ako päť,

b) dňom uvedeným v rozhodnutí súdu o zrušení spoločenstva alebo dňom, keď toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť,

c) zrušením konkurzu po splnení rozvrhového uznesenia, zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, zastavením konkurzného konania pre nedostatok majetku, zrušením konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušením konkurzu po splnení konečného rozvrhu výťažku,

d) rozhodnutím zhromaždenia.

2. Ak sa spoločenstvo zrušuje s likvidáciou, na likvidáciu spoločenstva sa použijú primerane ustanovenia Obchodného zákonníka o likvidácii obchodných spoločnosti.

3. Spoločenstvo zaniká dňom výmazu z registra. Zrušenie spoločenstva sa zapisuje do registra pozemkových spoločenstiev. Návrh na zápis zrušenia spoločenstva podá predseda spoločenstva a aspoň jeden člen výboru na príslušný správny orgán.

Článok XI

Rokovací a volebný poriadok

Zhromaždenie

1. Členovia spoločenstva vykonávajú svoje práva na riadnom, mimoriadnom alebo čiastkovom zhromaždení.

2. Zasadnutie zhromaždenie vedie predseda spoločenstva, resp. podpredseda alebo poverený člen výboru spoločenstva.

3. Zhromaždenie spoločenstva je neverejné.

4. Člen sa môže dať zastúpiť na zasadnutí a hlasovaní zhromaždenia ktorýmkoľvek iným členom, prípadne treťou osobou, a to na základe písomného plnomocenstva.

5. Za člena, ktorý je právnickou osobou a za Fond koná na zasadnutí zhromaždenia jeho zástupca - štatutárny orgán, prokurista alebo písomne splnomocnený zástupca.

6. Členovia spoločenstva a osoby s udeleným plnomocenstvom sú povinní sa preukázať pred zápisom do prezenčnej listiny dokladom totožnosti alebo náhradným dokladom v zmysle platných právnych predpisov a splnomocnené osoby aj udeleným plnomocenstvom. V prípade, že osoba nevie hodnoverne preukázať svoju totožnosť, neumožní sa tejto zapísať do prezenčnej listiny.

7. Prezenčná listina musí obsahovať:

a) názov a sídlo spoločenstva,

b) oznam že sa jedná o riadne, mimoriadne alebo čiastkové zhromaždenie,

c) miesto, dátum a hodina konania riadneho, mimoriadneho alebo čiastkového zhromaždenia,

d) meno, priezvisko, bydlisko, ak je členom fyzická osoba,

e) obchodné meno a sídlo, ak je členom právnická osoba,

f) veľkosť podielu člena spoločenstva vyjadrená počtom hlasov,

g) podpis prítomného člena spoločenstva,

h) splnomocnenec, na ktorého bolo vystavené splnomocnenie členom spoločenstva, podpisuje sa svojim menom v kolónke určenej pre člena spoločenstva, ktorý splnomocnenie vystavil s uvedením splnomocnenec (S).

8. Po podpise členov spoločenstva a splnomocnených osôb do prezenčnej listiny vydá člen výboru poverený predsedom spoločenstva členom spoločenstva a splnomocneným osobám oprávneným hlasovať hlasovacie lístky.

Každý člen spoločenstva má pri rozhodovaní o právach a povinnostiach taký počet hlasov, aký mu patrí podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností: Jeden hlas predstavuje výmeru 1 ár (100 m2).

9. Bezprostredne po otvorení zhromaždenia si zvolia členovia spomedzi seba nadpolovičnou väčšinou hlasov členov spoločenstva potrebných podľa ods.11 tohto článku pre voľbu zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisnice, návrhovú komisiu v počte 3 členov, vrátane jej predsedu, mandátovú a volebnú komisiu v počte 3 členov, vrátane jej predsedu. Komisia mandátová a volebná môžu byť zlúčené do jednej a to mandátovej a volebnej komisie v počte 5 členov, vrátane predsedu. Kandidát na členstvo do orgánov spoločenstva nemôže byť členom volebnej komisie.

10. Do pôsobnosti zhromaždenia patrí

a) schvaľovať zmluvu o spoločenstve a jej zmeny okrem zmien v zozname členov a v zozname nehnuteľnosti,

b) schvaľovať stanovy a ich zmeny,

c) voliť a odvolávať členov a náhradníkov členov orgánov spoločenstva uvedených v § 13 ods. 1. pís. b) až d) zákona,

d) rozhodovať o oddelení časti spoločnej nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 2 zákona,

e) rozhodovať o poverení spoločenstva konať vo veci nadobudnutia vlastníctva podielu na spoločnej nehnuteľnosti podľa § 9 ods. 10 zákona,

f) rozhodovať o hospodárení spoločenstva, spôsobe užívania spoločnej nehnuteľnosti a spoločne obhospodarovaných nehnuteľností a nakladaní s majetkom spoločenstva,

g) schvaľovať účtovnú závierku,

h) rozhodovať o rozdelení zisku a majetku spoločenstva určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva a spôsobe úhrady straty,

i) rozhodovať o vstupe a podmienkach vstupu spoločenstva do obchodnej spoločnosti alebo do družstva,

j) rozhodovať o zrušení spoločenstva,

k) rozhodovať o ďalších záležitostiach spoločenstva, ak rozhodovanie o nich nie je

zverené iným orgánom spoločenstva,

l) schvaľovať odmenu členom výboru a dozornej rady.

11. Zhromaždenie rozhoduje podľa ods. 10písm. a), b), i) a j) nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov spoločenstva. O veciach podľaods. 10písm. c), f), g), h), k) a l) zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov členov spoločenstva, ktorých podiely na spoločnej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá fond podľa § 10 ods. 1 a 2 zákona a ktorých podiely na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá správca. O veciach podľaods. 10písm. d) a e) rozhodujú len vlastníci spoločnej nehnuteľnosti nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov. Prehlasovaní členovia spoločenstva majú právo obrátiť sa na súd, aby rozhodol o neplatnosti rozhodnutia zhromaždenia.

12. Každý člen spoločenstva má pri rozhodovaní o právach a povinnostiach taký počet hlasov, aký mu patrí podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností: Jeden hlas predstavuje výmeru 1 ár (100 m2).

13. Hlas člena spoločenstva, ktorý nie je známy a ktorého podiel nespravuje a s ktorým nenakladá fond ani správca, sa pri rozhodovaní zhromaždenia nezohľadňuje.

14. Zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak je prítomných toľko členov s toľkými hlasmi, ktorých je potrebné pri rozhodovaní podľa predchádzajúceho ods. 11 tohto článku. Ak je zhromaždenie uznášaniaschopné, pokračuje sa podľa programu. Ak nie je uznášaniaschopné, predseda ho ukončí.

15. Na návrh predsedu spoločenstva členovia rozhodujú o konečnej verzii programu schôdze s tým, že pred hlasovaním o konečnej verzii programu môžu členovia navrhnúť zmenu alebo doplnenie programu schôdze.

16. Už schválený program schôdze zhromaždenia môžu členovia v priebehu schôdze zmeniť alebo rozšíriť len výnimočne.

15. Slova sa môže ujať len ten, komu ho predsedajúci udelí.

16. Rečník je povinný hovoriť k prejednávanej veci a po dobu, trvanie ktorej určí predsedajúci pri otvorení rozpravy. V prípade, že rečník je zjavne pod vplyvom alkoholu, odchyľuje od veci alebo prekročí rečnícku dobu, predsedajúci ho upozorní. V prípade, že rečník nedbá na upozornenie, môže mu predsedajúci odňať slovo.

17. Ktorýkoľvek člen môže podávať k prejednávanej veci návrhy. Tieto návrhy sa musia vzťahovať ku konkrétnej veci prerokovávaného bodu programu a musí z nich byť zrejmé, na čom sa má valné zhromaždenie uzniesť.

18. Až do ukončenia rozpravy môže navrhovateľ vziať svoj návrh späť.

19. Po vystúpení všetkých rečníkov predsedajúci rozpravu ukončí.

20. Po ukončení rozpravy predsedajúci udelí záverečné slovo navrhovateľovi.

21.Toho člena, ktorý ruší poriadok alebo vybočuje z medzí slušného správania, predsedajúci napomenie. Ak takéto napomenutie nevedie k náprave, môže predsedajúci rušiteľa vykázať z miestnosti. Člen, ktorý bol vykázaný z miestnosti má ale právo zúčastniť sa každého hlasovania na zhromaždení.

22. Výbor je povinný zvolať zasadnutie zhromaždenia, ak ho o to písomne požiadajú členovia spoločenstva, ktorých hlasy predstavujú aspoň štvrtinu hlasov všetkých členov spoločenstva, v termíne, ktorý navrhnú členovia spoločenstva. Ak výbor nezvolá zasadnutie zhromaždenia, alebo ak ho zvolá v inom termíne, na ktorom sa nedohodol s členmi spoločenstva, ktorí ho o zvolanie zasadnutia zhromaždenia požiadali, zasadnutie zhromaždenia zvolá splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada. Splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada má práva a povinnosti výboru.

23. Spoločenstvo, v ktorom výboru uplynulo funkčné obdobie a nie je zvolený nový výbor, alebo v ktorom výbor nemá počet členov podľa Čl. VI. ods. 3 týchto stanov a na uvoľnené miesto nenastúpil náhradník, až do zvolenia nového výboru alebo člena výboru môže vykonávať len:

a) úkony smerujúce k zvolaniu zasadnutia zhromaždenia na voľbu výboru alebo člena výboru,

b) náhodnú ťažbu a činnosť zameranú na ochranu lesa,

c) úkony súvisiace s plnením daňovej povinnosti.

Hlasovanie

  • Zhromaždenie členov spoločenstva rozhoduje verejným hlasovaním. Iný spôsob hlasovania musí odsúhlasiť zhromaždenie.

2. Hlasovanie riadi predseda spoločenstva alebo predsedajúci zhromaždenia.

3. Zhromaždenie rozhoduje o každom návrhu osobitne hlasovaním.

4. Ak boli v tej istej veci podané viaceré návrhy, hlasuje sa o nich verejne a v poradí, v akom boli predložené.

5 Hlasuje sa hlasovacími lístkami. Hlasovacie lístky pre verejné hlasovanie sú členom vydané po zápise do prezenčnej listiny

6. Verejne sa hlasuje zdvihnutím ruky s hlasovacím lístkom pre verejné hlasovanie. Iný prejav člena je považovaný za zdržanie sa.

7. Predseda zhromaždenia po predložení jasného a zrozumiteľného návrhu vyzve prítomných členov zhromaždenia na hlasovanie a to:

  • kto je za prijatie predloženého návrhu,
  • kto je proti prijatiu predloženého návrhu,
  • kto sa zdržal hlasovania.

8. Hlasujúci pri hlasovaní po výzve predsedu zhromaždenia viditeľne nad hlavu zdvihne hlasovací lístok s počtom hlasov pri výzve, za ktorú hlasuje.

9. Po zdvihnutí hlasovacieho lístka predseda zhromaždenia vyzve volebnú komisiu zabezpečujúcu sčítanie, aby spočítali počty hlasov. Predseda volebnej komisie výsledok oznámi predsedovi zhromaždenia.

10. Pri rovnosti hlasov za i proti návrhu, má predseda spoločenstva alebo v prípade jeho neprítomnosti predsedajúci zhromaždenia právo rozhodnúť o prijatí alebo neprijatí návrhu.

11. V závere riadneho alebo mimoriadneho zhromaždenia predsedajúci prednesenie návrh záverečného uznesenia zhromaždenia, ktorý členovia schvália. Potom predsedajúci zhromaždenie ukončí.

12. V prípade konania čiastkových zhromaždení predsedajúci len konštatuje stav hlasovania a primerane sa postupuje podľa predchádzajúceho odseku až na poslednom čiastkovom zasadnutí.

13. O konaní zhromaždenia sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať:

a) názov spoločenstva a jeho sídlo,

b) miesto a čas konania zhromaždenia,

c) názov zhromaždenia, riadne, mimoriadne alebo čiastkové,

d) meno predsedajúceho zhromaždenia, zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisnice,

e) opis prerokovania jednotlivých bodov programu zhromaždenia,

f) rozhodnutie zhromaždenia s uvedením výsledku hlasovania,

g) obsah návrhov členov spoločenstva, ktoré boli predmetom rokovania zhromaždenia počas jeho priebehu.

14. K zápisnici sa ako príloha priložia: pozvánka, doklady o doručení pozvánok, prezenčné listiny, všetky písomne predložené návrhy, vyhlásenia a iné dokumenty, ktoré boli predmetom rokovania zhromaždenia a záverečné uznesenie valného zhromaždenia. V prípade že sa jedná o čiastkové zhromaždenia záverečné uznesenie je súčasťou poslednej čiastkovej zápisnice.

15. Zápisnicu podpisuje predseda valného zhromaždenia, zapisovateľ a dvaja overovatelia, ktorí zodpovedajú za jej správnosť a úplnosť.

16. Vyhotovenie zápisnice zabezpečuje výbor do dvadsiatich (20) dní odo dňa jeho ukončenia. V prípade čiastkových zhromaždení do dvadsiatich (20) dní po skončení posledného čiastkového zhromaždenia.

17. Zápisnice spolu s prílohami uschováva spoločenstvo po celú dobu jeho trvania.

Voľby

1. Zhromaždenie volí:

a) výbor spoločenstva z členov spoločenstva,

b) členov Dozornej rady z členov i nečlenov spoločenstva,

c) zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisnice, 3 člennú návrhovú komisiu a 5 člennú mandátovú a volebnú komisiu spomedzi všetkých prítomných členov.

2. Zhromaždenie volí členov orgánov spoločenstva na základe kandidatúr. Záujemca o kandidatúru predloží svoj návrh 10 dní pred konaním zhromaždenia písomnou formou výboru spoločenstva.

3. Až do otvorenia hlasovania sa záujemca o členstvo v orgáne spoločenstva môže svojej kandidatúry vzdať.

4. Pri verejnom hlasovaní členovia o každom kandidátovi hlasujú zvlášť a to v poradí podľa abecedne zoradených mien kandidátov.

Výsledky hlasovania a volieb

1. Predsedajúci zhromaždenia vyhlási výsledok každého hlasovania.

2 Ak išlo o verejné hlasovanie, oznámi počet prítomných hlasov spoločenstva, počet hlasov pre návrh, počet hlasov proti návrhu, počet členov ktorí sa zdržali hlasovania a nakoniec oznámi, či resp. ktorý návrh bol schválený alebo ktorý kandidát bol zvolený.

3. Každý člen môže vzniesť pri hlasovaní (voľbe) alebo bezprostredne po tom proti priebehu alebo výsledku hlasovania (volieb) námietku. O námietke rozhoduje volebná komisia. Ak sa námietke vyhovie, musí sa hlasovanie (voľba) opakovať.

Článok XII.

Spoločné a záverečné ustanovenia

1. Týmito stanovami sa rušia a nahrádzajú predchádzajúce platné stanovy spoločenstva zo dňa 25.06.2016.

2. Tieto stanovy nadobúdajú platnosť a účinnosť dňom ich schválenia zhromaždením spoločenstva.

3. Úplné znenie stanov je dostupné k nahliadnutiu každému členovi spoločenstva.

4. Prípadne spory medzi členmi spoločenstva a orgánmi spoločenstva a ich členmi, ako aj vzájomné spory medzi členmi spoločenstva súvisiace s ich účasťou v spoločenstve treba riešiť predovšetkým dohodou. Ak sa nepodarí spor vyriešiť dohodou, rozhoduje o ňom príslušný súd.

Stanovy s novým úplným znením boli schválené Valným zhromaždením spoluvlastníkov spoločnej nehnuteľnosti, členov spoločenstva s názvom Urbárske pozemkové spoločenstvo Jablonov počtom 10 401 hlasov dňa 16. 05. 2019 t. j. 53,37 % všetkých hlasov.

Stanovy majú 17 strán.

V Jablonove dňa: 16.05.2019

Za výbor spoločenstva:

Predseda spoločenstva: Ing. Ján Mucha .......................................

Tajomníčka spoločenstva: Mgr. Eva Bartková .......................................

Za dozornú radu spoločenstva:

Predseda dozornej rady spoločenstva: PhDr. Jozef Labuda ......................................



Urbárske pozemkové spoločenstvo Jablonov  053 03 Jablonov
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky